Budúcnosť špeciálnej rastlinnej výroby na Slovensku
Preplnená konferenčná sala v Kaštieli v Mojmírovciach v dňoch 26. a 27. novembra 2024 dávala tušiť, že budúcnosť špeciálnej rastlinnej výroby na Slovensku je stále aktuálna téma, ktorá zaujíma širokú verejnosť. Aké sú teda novinky v tejto oblasti, na čo sa treba pripraviť v budúcnosti a ako situáciu v odvetví hodnotia predstavitelia vlády a jednotlivých záujmových združení?
Odpovede na tieto otázky priniesol v poradí už ôsmy ročník tohto tradičného seminára, ktoré zorganizoval Zemiakársky a zeleninársky zväz SR v spolupráci s SPU v Nitre pod záštitou MPRV SR.
Zvýšenie pestovateľských výmer pre ovocie či zeleninu a zníženie pasívneho salda obchodu, to sú ciele a potenciál v oblasti špeciálnej rastlinnej výroby, v komoditách, v ktorých nie sme sebestační. Ako však zaznelo na seminári, limitujúce sú z tohto pohľadu pracovné sily.
Rokovania s Ministerstvom práce a sociálnych vecí sú v tejto oblasti veľmi živé, jednou z možností je využitie a zapojenie dlhodobo nezamestnaných, či väčšie stimulovanie mladých pre prácu v tomto odvetví. Ďalší model, o ktorom sa aktuálne diskutuje, je vznik tzv. sociálneho podniku, ktorý by zamestnával sezónnych pracovníkov s podporou štátu.
Z pohľadu financií možno pozitívne hodnotiť rozbeh vyplácania priamych platieb a čo sa týka podpôr, tretí kvartál roka 2024 možno z pohľadu čerpania prostriedkov hodnotiť ako veľmi úspešný. Darí sa presadiť aj niektoré zmeny a modifikácie v rámci rokovaní s Európskou komisiou, ktoré by sa mali pretaviť do ďalších možností čerpania financií z EÚ.
Aktuálne sa rieši aj možnosť odškodnenia pri výraznom, 30%-nom poškodení porastov povodňami, treba však nastaviť správny a účinný systém preukazovania týchto škôd. Ide o nové opatrene, ktoré ešte neprešlo schvaľovacím procesom na pôde EÚ.
Pokiaľ ide o strategický plán, ten je rozdelený na intervencie, zamerané na rôzne aktivity a činnosti, v ktorých je alokovaných celkovo cca 507 miliónov eur. Pri čerpaní prostriedkov sa však treba pripraviť na úplne iný systém, ako sme boli zvyknutí, ktorého súčasťou budú tzv. výkonnostné rámce, ktoré bude potrebné splniť.
Stále živá je diskusia ohľadom vody a závlah. Je to otázka rekonštrukcie a opravy čerpacích staníc aj čistenia odvodňovacích kanálov. V tejto súvislosti sa diskutuje aj o transformácií štátneho podniku hydromeliorácie, ktorý momentálne funguje len formou dotácií zo štátneho rozpočtu.
Konečne smerujeme aj k účinnejšiemu riešeniu škôd spôsobených zverou – nový zákon o poľovníctve, ktorý je v príprave, stanovuje nielen povinnosť monitorovania stavov zveri, ale aj vyhodnocovanie jej škodlivosti formou tzv. semaforu. Konečná verzia zákona bude predstavená v najbližšej budúcnosti.