Jabloň Delor
Odroda Delor bola vyšľachtená v Československu, v dnes už neexistujúcej šľachtiteľskej stanici Těchobuzice. Registrovaná v ČR bola v roku 1993, ide teda o odrodu relatívne mladú.
Ako už názov napovedá, ide o kríženca odrôd Golden Delicious a Lord Lambourne. Táto kombinácia bola u českých šľachtiteľov obľúbená, od rovnakých rodičov pochádza odroda Jarka z Holovous a asi dodnes najznámejšia česká odroda Rubín zo Střížovic a jej farebné mutácie Bohemia a Gold Bohemia. Práve mimoriadna popularita Rubínu bola zrejme dôvodom, prečo sa tak kvalitná odroda, ako je Delor vo výsadbách i v záhradách pomerne málo rozšírila.
Ďalšou príčinou „neúspechu“ Deloru bol fakt, že v rovnakej dobe získavali obľubu hlavne odrody, ktoré sú nositeľom génu rezistencie proti chrastavitosti. Vzhľadom k rovnakým rodičom sa Delor svojmu slávnemu súrodencovi Rubínu trochu podobá, hlavne vzhľadom a chuťou. V niektorých vlastnostiach ho však výrazne prekonáva. Predovšetkým v raste, ten je iba zo začiatku bujný, neskôr stredný, stromček dobre obrastá a nevyholuje. Lepšie sa tvaruje, nie sú problémy s intenzívnymi tvarmi.
Trvanlivosťou však Delor prekonáva Rubín aj Bohemiu výrazne, a to aspoň o mesiac. Plody sa dobre skladujú a oveľa menej hnijú. Treťou výhodou oproti Rubínu je vyššia odolnosť voči hubovým chorobám (chrastavitosť, monílióza) aj živočíšnym škodcom (obaľovač, osy). Za zmienku stojí aj neskoršia doba kvitnutia, čo sa prejavilo v tomto roku, keď Delor na rozdiel od Bohemie a Rubínu unikol jarným mrazíkom.
Obe odrody sú si rovnocenné v plodnosti – tá je v oboch prípadoch vysoká, rovnako aj v nárokoch na pestovateľské podmienky – sú skromné a dobre znášajú chladnejšie polohy. Jediným možným nedostatkom oproti sladkému Rubínu je o niečo kyslejšia chuť, čo sa v prípade zimnej odrody dá očakávať. Napriek tomu poznám pestovateľov, ktorí si Delor cenia viac aj po chuťovej stránke.
Delor patrí do skupiny 13 těchobuzických odrôd, ktoré začínajú písmenom „D“ (zrejme po dlhoročnom vedúcom stanice Ing. A. Dvořákovi). Starší ovocinári si isto spomenú na populárny Dukát, kvalitnú jesennú odrodu Dione, veľkú obľubu si drží mimoriadne chutný Desert.
V súčasnej dobe, keď u mnohých rezistentných odrôd došlo k prelomeniu rezistencie voči chrastavitosti, sa stávajú odrody s prirodzenou (aj keď nie absolútnou) odolnosťou k tejto chorobe stále významnejšie. Mnohé novo vysádzané odrody, vrátane tých českých, prospievajú len v tých najlepších a najteplejších polohách, a tak jabloní, na ktorých môžu plody dozrieť kdekoľvek, je stále menej. Nielen z týchto dôvodov by si odroda Delor zaslúžila, aby sme na ňu nezabudli.