Nepriazeň počasia trhá rekordy a výrazne poškodzuje poľnohospodársky sektor
Rekordy sa v dôsledku globálneho otepľovania stávajú smutnou realitou. Tohtoročné škody v slovenskom poľnohospodárstve sa blížia k 80 miliónom eur. Veda potvrdzuje, že prejavy nepriaznivého počasia sú čoraz častejšie a intenzívnejšie.
Rok 2023 bol na Slovensku druhým najteplejším rokom od roku 1981, pričom zimné mesiace od novembra do januára boli nadpriemerne daždivé. Tento rok, čo sa týka rekordov, nie je žiadnou výnimkou.
Február 2024 bol najteplejší v histórii slovenských meraní, teda je neustále teplejšie, následkom čoho je aj aktuálna vegetácia v priemere o 14 dní posunutá vopred. Avšak vďaka nízkym teplotám v polovici apríla zažilo ovocinárstvo a vinohradníctvo zase mrazivé časy.
Dôsledky sú katastrofálne a postihujú predovšetkým práve poľnohospodárstvo, ktoré má svoju fabriku priamo pod holým nebom: „Mráz, krupobitie, víchrica a záplavy spôsobili tento rok v slovenskom poľnohospodárstve celkové škody vo výške 80 miliónov eur,“ bilancuje rok 2024 Ing. Dalibor Bán, riaditeľ Agra poisťovne, špecializovanej na poistenie poľnohospodárskej produkcie na Slovensku a dodáva: „Extrémne prejavy počasia už v budúcnosti nebudú žiadnou výnimkou, ale stanú sa štandardom. To znamená, že poľnohospodársku prvovýrobu bude potrebné aj naďalej poisťovať s podporou verejného sektora v rámci dotácií na platby poistného v poľnohospodárskej prvovýrobe z dielne MPSR.“
Prvý polrok 2024 bol pre slovenské poľnohospodárstvo veľkou výzvou. Po predčasnom začiatku vegetácie, kvôli výnimočne teplému februáru, nasledovali mrazivé noci. Následkom nízkych teplôt došlo k vážnemu poškodeniu úrody ovocia a viniča mrazom.
Týždne nepriaznivého počasia v máji aj v júni viedli k veľkým škodám spôsobeným krupobitím a víchricami v celej krajine. Najmä na juhu Slovenska možno v niektorých prípadoch očakávať až totálne škody, pretože ľadovec zničil úrodu krátko pred zberom.
Na Slovensku sa od roku 1881 zvýšila priemerná ročná teplota vzduchu o 1,8 až 2,0°C (0.15°C/10 rokov). Nárast teploty je však v posledných 40 rokoch strmší než na začiatku tohto obdobia. 10 najteplejších rokov v histórii pozorovania teploty na Slovensku sa vyskytlo od roku 2000. Vzrastá tiež frekvencia, dĺžka a intenzita vĺn horúčav, ktoré v budúcnosti môžu začínať už na konci mája, a zároveň sa môžu vyskytovať aj do polovice septembra.
Zmeny ročného úhrnu zrážok na Slovensku nie sú výrazné. Avšak niektoré analýzy poukazujú na pokles zrážok v zime, no aj v apríli (a prípadne v máji), kedy nedostatok vody v pôde môže byť limitujúcim faktorom pre jarný rast rastlín.
Nárast úhrnu zrážok je pozorovaný v júli. Zvýšené úhrny zrážok v júli môžeme vysvetliť rastúcim podielom búrkových zrážok na celkovom úhrne letných zrážok. Sledujeme tiež nárast počtu dní s extrémnymi dennými úhrnmi zrážok (viac než 100 mm denne), ako aj nárast počtu niekoľkodňových období so silným dažďom.
(tlačová správa Agra poisťovňa)