clanok-redakcia-zdielanieKtoré odrody skorých jabloní by ste mi odporučili do oblasti pri Prievidzi? Môžu byť so žltou alebo aj červenou farbou šupky, nechcel by som však obrovské koruny stromov, ktoré zatienia celú záhradu aj dvor.

Výber vhodných odrôd jabloní do oblasti Hornej Nitry, ktorá je známa pestovaním jabloní, je veľmi jednoduchý. Nachádzajú sa tu aj renomované firmy, ktoré vám radi ponúknu krásny tovar vhodný do vašej záhradky.

Veľkosť stromu je aj výsledkom zvoleného podpníka a rezu, ktorý použijete. Ak chcete pestovať nižšie tvary, tak si vyberajte odrody na slaborastúcich podpníkoch a je nutné mať nejaké kovové alebo drevené ukotvenie kolíkov, nakoľko budú na podpníkoch, ktoré vyžadujú oporu.

 

Posun pri výbere nastal aj vďaka mnohým novým a importovaným odrodám, ktoré obohatili doterajší sortiment a rozšírili výber. Zo starších odrôd neodporúčam SKLENENÉ ŽLTÉ (Priesvitné letné ), pretože trpí vlnačkou krvavou. Je to žlté jablko, ktoré ale rýchlo prezrieva.

Veľmi kvalitná je podobná nová odroda EARLY GOLD, ktorá má pevnejšiu štruktúru dužiny a dlhšie sa dá preskladniť. Staršia červená a veľmi plodná je odroda DISCOVERY, krásne sa tvaruje na M 9 a bohato rodí.

Odporučila by som aj novšiu českú a kvalitnú odrodu AMETYST. Do rodivosti nastupuje skoro, rodí pravidelne a plody dlhšie vydržia na strome – neopadáva. Odroda je rezistentná proti hubovým chorobám, má rozplývavú a príjemnú aromatickú dužinu.

Vzhľadovo veľmi pekná a moderná je odroda SANDER. Má skorý nástup do rodivosti, rastie slabšie, odporúčam stredne silný podpník, odroda má vynikajúcu chuť a vysokú odolnosť proti mrazom.

Ako raritu si môžete vysadiť aj odrodu s červenou dužinou REDLOVE – SIRENA, vyšľachtenú vo Švajčiarsku. Dozrieva neskôr, podobne ako odroda JAMES GRIEVE. Je rezistentná proti chrastavitosti. Chuť má vyrovnaný pomer cukrov a kyselín, skôr s vyšším podielom kyselín.

Ako zaujímavú možno odporučiť aj odrodu REDLANE. Ide o stĺpovitú odrodu s červenou dužinou.

Mohlo by vás zaujímať