Ako rezať a tvarovať rakytník rešetliakovitý
Doc. Ing. Oleg Paulen, PhD.,
Katedra ovocinárstva,
vinohradníctva a vinárstva, FZKI SPU v Nitre
—
Rakytník rešetliakovitý tvorí bohato rozkonárenú, plytkú a do široka sa rozrastajúcu koreňovú sústavu, z ktorej vyrastajú koreňové výmladky a na prirodzených stanoviskách vytvára húštiny.
Nerozkonáruje sa tak, ako typické kríky, jeho rozkonárovanie je akrotonické – v praslenoch, a preto sa dá pestovať v tvare stromčeka s nízkym kmeňom alebo kríka rozkonárujúceho sa tesne nad úrovňou pôdy. Podstatná časť rezu sa realizuje na jeseň pri zbere plodov.
Rez na jar slúži viac-menej na korekciu zásahov realizovaných na jeseň. Rakytník je dvojdomá rastlina a hoci úrodu zabezpečujú len samičie rastliny, vo výsadbách sa musia nachádzať aj rastliny samčích odrôd, bez ktorých peľu by samičie rastliny nemohli nasadiť plody.
Z hľadiska ošetrovania je vhodný pestovateľský tvar vretenovitý zákrpok s dlhšími dolnými konármi vo výraznejšom poschodí, nad ktorými sa zakladajú na stredníku kratšie bočné konáre. Po vytvorení základnej kostry koruny, ktorá určí konečnú veľkosť koruny, tento tvar umožňuje pravidelnú obnovu rodivého dreva.
Výmladky, vyrastajúce na kmeni hrozia zahustením spodnej partie koruny a môžu neskôr prekážať jej ošetrovaniu, preto ich treba úplne odstrániť.
Pri ošetrovaní koncovej zóny konárov je vhodné použiť periodické prerieďovanie praslenovitých rozkonárení, pri ktorom sa každý rok úplne alebo rezom na krátky čapík odstráni tretina výhonkov, resp. konárikov, takže rozkonárenie sa pravidelne obnovuje.
Pri reze sa úplne od bázy odstránia všetky suché výhonky a konáriky. Predovšetkým v hlbších partiách koruny býva takýchto konárikov veľa a svojim tŕňovitým zakončením znepríjemňujú prácu.
Preto sa pri reze odstraňujú čo najskôr. Dôležitou súčasťou rezu je rovnako ako pri iných druhoch ovocných drevín odstraňovanie poškodených konárikov.