Poradenstvo: Plesnivenie jahôd

Ing. Eva Šidová, PhD.,
poradkyňa v ovocinárstve
Už niekoľko rokov po sebe nám plesniveli plody jahôd ešte pred dozretím. Listy boli naviac bodkované a nevieme či to spolu nesúvisí. Poradíte nám nejaké preventívne opatrenia proti hnitiu jahôd? Ako tomu zabrániť?
Bodkované listy spôsobuje biela a fialová škvrnitosť listov jahôd. Predovšetkým bývajú napadnuté staršie a hustejšie výsadby. Väčšinou v prípadoch, keď neodstraňujú listy a porast neošetruje. Je nutné ho po zbere pokosiť a prihnojiť. Porast jahôd sa obnovuje každé 3-4 roky.
Spomínané škvrnitosti sú hubové choroby. Na chemickú ochrana môžete použiť napríklad Delan, Signum, Syllit, Luna, Funguran, Cuprozin Progres… Keď nestihnete na jeseň porast ošetriť, treba to urobiť skoro na jar. Ak máte ale malú plochu, tak postačí odstrániť staršie napadnuté listy.
Plesnivenie plodov spôsobuje choroba šedá hniloba jahôd, alebo pleseň šedá (Botrytis cinerea). Vyskytuje sa hlavne v starších hustejších porastoch. Rozširuje sa predovšetkým za daždivého a teplejšieho počasia. Najskôr napadne listy, kvety, nezrelé plody a potom dozrievajúce a zrelé plody, ktoré mäknú a hnijú. O napadnutí rozhoduje predovšetkým počasie, ďalej mikroklíma lokality, stav porastu ale aj náchylnosť vysadenej odrody.
Chemické ošetrenie sa robí hlavne na začiatku kvitnutia a potom podľa počasia a potreby ho po siedmych dňoch zopakujeme povolenými prípravkami: napr. Mythos 30 SC, STOP pleseň šedá na jahodách, Scala, Signum, Switch, Teldor 500 SC, …