Vatovité povlaky na listoch stromov
Ing. Eva Šidová, PhD.,
poradkyňa v ovocinárstve
—
Na záhrade som objavil nezvyčajný hmyz, ktorý vytvára vatovité povlaky na listoch stromov. O akého škodcu ide?
Už od roku 2017 boli na Slovensku zaznamenané prvé výskyty invázneho škodcu s názvom Voskovka zavlečená (Metcalfa pruinosa). Ide o teplomilný druh zavlečený z východnej časti Ameriky. Na Slovensku bola pozorovaná prvýkrát v roku 2010 na jednej lokalite pri Bratislave.
Optimálna teplota na jej vývoj je 22 – 28°C. Voskovka zavlečená je cikáda, ale dospelé jedince sa veľmi podobajú motýľom, obaľovačom. Sú najskôr biele, potom tmavnú. Larvy – nymfy sú najprv bielej farby, neskôr bledozelené, obalené vatovitým voskovým povlakom. Počas vývoja majú larvy 5 instarov.
Voskovka prezimuje v štádiu vajíčka, ktoré samička nakládla do puklín kôry stromov a kríkov. Z vajíčok sa v máji liahnu larvy (nymfy), ktoré sajú šťavu z floému ovocného stromu. Nymfy sčasti ostávajú na strome, kde prezimovali, ale zväčša padajú na porast pod drevinami a tam sa zoskupujú do kolónií.
Larvy sú málo pohyblivé, žijú v kolóniách, a tak vytvárajú voskový povlak podobný vate. Vývoj trvá cca dva mesiace, cez 5 instarov a posledné 2 larvy majú schopnosť skákať. Objavujú sa v polovici júla až do konca augusta.
V porastoch stromov, kríkov, ale aj jahôd škodia cicaním. Je to polyfág a na zozname je veľa lesných stromov, okrasných, ovocných stromov, vinič, mnohé kríky, ale aj niektoré byliny. Priame škody spôsobuje vyciciavaním štiav, tým oslabuje rastliny, znižuje ich kondíciu, čo vedie k deformácii letorastov a opadu plodov.
V pôvodnom prostredí má voskovka svojich prirodzených nepriateľov. U nás sa odporúčajú na ochranu organofosfáty a pyretroidy, tiež aj účinná látka indoxakarb. V ekologickom systéme hospodárenia by sa mohol použiť prípravok NeemAzal TS.