Červené škvrny na plodoch
Ing. Eva Šidová, PhD.,
poradkyňa v ovocinárstve
—
Pred zberom pozorujem v ostatných rokoch na plodoch jabĺk, hlavne okolo kalicha, červené škvrny. Môžete mi vysvetliť, či ide o chorobu, škodcu a ako postupovať pri ochrane? Ovocie nie je ani vzhľadovo pekné a nie je vhodné ani na predaj a uskladnenie.
Podľa popisu a priloženej fotografie ide o štítničku nebezpečnú (Quadraspidiotus perniciosus). Skúsenejší záhradkári poznajú tohto škodcu pod názvom červec sanjoský. Je to veľmi malý, ale nebezpečný škodca ovocných drevín, hlavne jabloní a hrušiek. Štítnička sa u nás rozšírila z dovezených a napadnutých stromov z Číny asi v roku 1870.
Je to na Slovensku karanténny škodca, ktorý napáda ovocné stromy a svojím cicaním a vylučovaním jedovatých slín spôsobuje predčasné opadávanie listov, zničenie prírastkov, usychanie pukov, odumieranie výhonov a výskyt na šupke plodov znižuje ich obchodnú a konzumnú kvalitu.
V roku 2004 bolo na Slovensku prijaté nariadenie vlády č.73/2004 Z.z. na ochranu proti šíreniu štítničky nebezpečnej. Prieskum výskytu vykonáva kontrolný ústav na miestach jeho výskytu podľa & 3 ods.2. Fytoinšpektor má za úlohu robiť kontroly porastov dvakrát ročne, jedenkrát v čase kvitnutia a druhýkrát v auguste, kedy by sa už mali škvrny prejaviť na plodoch.
Aktivita tohto drobného škodcu sa začína na jar v apríli až máji, kedy dospievajú obe pohlavia a už koncom mája alebo začiatkom júna samičky rodia larvy ďalšej generácie. Larvy sú najskôr schopné pohybu a potom sa prisajú na list, výhon, plod a vytvoria na povrchu tela štítok.
Larvy sa niekoľkokrát zvliekajú, kým v lete nedorastú na dospelé samičky. Larvy prvého instaru prezimujú pod čiernym štítkom.
Na ochranu treba pamätať už pri kupovaní mladého výsadbového materiálu a dôkladne prekontrolovať jeho zdravotný stav. Nie je to nutné u špecializovaných predajcov, kde je materiál už prekontrolovaný fytoinšpektorom. Bez chémie sa proti tomuto škodcovi neubránime jeho šíreniu.
Na jar aplikujeme povolený postrek proti prezimujúcim škodcom a v lete ošetrujeme napadnuté stromy systémovými organofosfátmi.