Poradenstvo: Vrtivka rakytníková

Ing. Eva Šidová, PhD.,
poradkyňa v ovocinárstve
Mám už niekoľko rokov vysadené rakytníky a úroda bola vždy výborná. Pred niekoľkými rokmi si aj susedka vysadila rakytník, ide o nové šľachtenie, bez tŕňov. Po čase však rastlinám začali vädnúť a opadávať plody. Najskôr menej a v ďalšom roku čoraz viac. Tieto príznaky sa už prejavili aj na mojich rakytníkoch. O aký problém môže ísť a aká je odporúčaná ochrana?
Okrem vošiek a molí sa v ostatných rokoch objavil škodca – vrtivka rakytníková (Rhagoletis batava). Tento škodca pochádza zo Sibíri a v Európe sa začal šíriť v posledných rokoch. Škodí len na rakytníku.
Mucha vrtivky kladie vajíčka už na vyvíjajúce sa plody. Má typický znak na krídelkách – posledné čiary má do tvaru V. K jej šíreniu zrejme pomohol aj fakt, že sa nezačalo hneď s chemickou ochranou, preto sa vrtivka ďalej rozširovala.
Mucha vrtivky kladie vajíčka na vyvíjajúce sa plody. Vyliahnuté larvičky potom vyžierajú vytvárajúcu sa dužinu a tým plod úplne znehodnotia. Potom sa larva zakuklí a na jar vylieta nový jedinec.

Tento škodca je schopný zlikvidovať skoro celú úrodu, ak sa včas nezakročí. Je možné, že susedka ho priniesla na novej rastlinke, ktorú si kúpila. Proti dospelým jedincom pomáhajú žlté lepové dosky – je to ekologické opatrenie, ktoré nijako neškodí okoliu.
Na nakladené vajíčka a larvy je nutné ale použiť vhodný insekticídny prípravok. Prípravky treba striedať podľa predpísaných intervalov. Pri ochrane môžu pomôcť aj sliepky, ktoré vyzobávajú zakuklené larvy, ale aj ďalších škodcov.