Zimné obdobie je v znamení vegetačného pokoja (dormancie). Vegetačný pokoj alebo vegetačný kľud môžeme definovať ako obdobie, kedy rastlina nerastie a vykazuje minimálnu aktivitu. Vegetačný pokoj (dormaciu) je možné rozdeliť na prirodzenú a vynútenú. Do obdobia vegetačného pokoja vstupujú ako prvé púčiky na letorastoch ešte pred opadom listov (v auguste, septembri), po opade listov začína hlboký vegetačný pokoj trvajúci do konca decembra až polovice januára. Po znížení koncentrácie inhibítorov v rastline nastupuje fáza vynúteného pokoja.
V období mesiaca december dochádza k ukončovaniu hlbokého vegetačného pokoja a nastúpi fáza vynúteného pokoja, ktorá je ovplyvnená nízkymi teplotami a v závislosti od priebehu počasia trvá až do februára a marca. V niektorých ročníkoch, predovšetkým ak po dlhšom období sucha počas vegetácie nastúpi vlhšie, ale teplé jesenné počasie, dochádza k narušeniu prvej fázy vegetačného pokoja (púčiky) a narušuje sa aj príprava drevín na zimu.
V takom prípade niektoré dreviny môžu kvitnúť už na jeseň – jadroviny v septembri, ak teplé počasie trvá dlho, kvitnutie neskôr pokračuje v prípade remontantných malín a objavuje sa napríklad v prípade zemolezu kamčatského, čo má za následok menej bohaté kvitnutie nasledujúcu jar. Vstup do vegetácie v predjarnom období je ovplyvnený predovšetkým priebehom počasia (teplotou). Medzi ďalšie významné činitele ovplyvňujúce vstup do vegetačného obdobia patria lokalita, ovocný druh, odroda, podpník a agrotechnické zásahy.
Rez ovocných drevín
Základom rezu a princípom rezu je nájsť a docieliť fyziologickú rovnováhu medzi rastom a rodivosťou. V zimnom a predjarnom období je optimálne rezať predovšetkým jadroviny a určité druhy kôstkovín (slivkoviny). Vhodné je vykonávať nielen východný a udržiavací rez, ale aj zmladzovací a sanitačný rez.
Veľmi dôležitá je likvidácia mumifikovaných plodov, tzv. múmií, ktoré sú zdrojom šírenia ochorení počas vegetácie a v prípade kontaktu s kôrou ovocného stromu vyvolávajú glejotok, ktorý oslabuje nielen danú časť, ale aj celú rastlinu. V prípade poškodenia kmeňov mechanicky, poprípade zverou je vhodné takéto kmene okamžite zatrieť dezinfekčným prípravkom. Orezanú hmotu je možné v ovocnom sade pomulčovať, alebo v prípade drobného pestovateľa využiť na štiepku.
Nástup do prvých vegetačných fáz
Ovplyvnenie nástupu do vegetácie a oddialenie obdobia kvitnutia sa v posledných rokoch ukazuje ako významná záležitosť a je potrebné sa jej venovať nielen na úrovni veľkovýrobnej praxe, ale aj na úrovni dobrých ovocinárov a záhradkárov.
So skorým nástupom do vegetačného obdobia sa stretávame predovšetkým u marhule obyčajnej (Armeniaca vulgaris), broskyne obyčajnej (Persica vulgaris), mandli obyčajnej (Amygdalus communis). So zvyšujúcim sa stupňom vegetácie sa znižuje odolnosť voči pôsobeniu mrazov. Oddialenie nástupu fenologickej fázy pučania je možné napríklad výberom stanovišťa, predovšetkým pri marhuliach je potrebné sa vyvarovať južných svahov.
Piesočnatá pôda je taktiež v tomto kontexte negatívna, keďže sa rýchlejšie prehrieva a urýchľuje vstup do vegetácie. Najjednoduchším spôsobom je natieranie kmeňov bielym vápnovým mliekom, ktoré vďaka svojej farbe odráža veľkú časť slnečného žiarenia a tým pádom zabraňuje prehrievaniu kmeňa predovšetkým pri marhuli, broskyni a mandli.
Rozmnožovanie ovocných drevín
Zimné a predjarné obdobie je vhodné aj na zber vrúbľov určených na vrúbľovanie v ruke, poprípade prevrúbľovanie priamo na stanovišti. Podmienkou je, aby boli vrúble zberané v období vegetačného pokoja. Zdravotný stav, hrúbka a vyzretie sú parametre, ktoré je potrebné dodržať s cieľom dosiahnuť dobrú ujateľnosť a kvalitu budúcich ovocných stromov.
Odobrané vrúble je potrebné odložiť na vlhké, tmavé a studené miesto, či už do pivnice alebo chladiarenského boxu. Samotné vrúbľovanie je vhodné v závislosti od podmienok realizovať vo februári a marci. Vrúbľovať je možné viacerými spôsobmi, ale najpoužívanejším a najbežnejším spôsobom pre vrúbľovanie v ruke je anglická kopulácia s protijazýčkom. Mnoho menších ovocinárov a záhradkárov pravidelne obnovuje odrodovú skladbu vo svojich ovocných sadoch a záhradách formou prevrúbľovania ovocných stromov.
Kučeravosť broskýň (Taphrina deformans)
Veľmi dôležitým faktorom v boji proti kučeravosti je udržiavať strom v dobrej kondícii a zabezpečiť vyrovnanú výživu. Vo väčšine rodiacich sadov sa nevyhneme priamej ochrane a použitiu prípravkov na ochranu rastlín. Priama ochrana sa vykonáva ešte v jesennom období aplikáciou meďnatých prípravkov.
Prípravkov na báze medi je v súčasnosti veľké množstvo, či už vo forme hydroxidu, či oxychloridu medi. Meďnaté prípravky je možné použiť aj na prvé jarné ošetrenie. V čase nalievania púčikov je dôležité zabezpečiť dokonalé umytie celej koruny stromu. Ak by sa prvé jarné ošetrenie vykonalo neskôr, nemuselo by priniesť želaný efekt.
V prípade vhodných podmienok na šírenie ochorenia je potrebné po 10 dňoch vykonať druhé ošetrenie. Pri tomto ošetrení môžeme využiť prípravky s účinnými látkami dodine, mancozeb a dithianon.
Méra škvrnitá (Cacopsylla pyri)
Prirodzenými nepriateľmi méry sú lienka sedembodková (Coccinella septempunctata) a zlatoočka obyčajná (Chrysopa carnea). Použitie neselektívnych insekticídov môže výrazne znížiť početnosť prirodzených nepriateľov. V prípade, ak méra škvrnitá presiahne prah ekonomickej škodlivosti, je potrebné ošetriť stromy pri nalievaní púčikov prípravkami na báze olejovej emulzie.
Ochranu je dôležité vykonávať už od začiatku vegetácie a ochranné opatrenia nezanedbať. Ochrana počas leta je veľmi zložitá a nemusí priniesť želaný efekt. Pred kvitnutím je vhodné vykonať aplikáciu prípravkov obsahujúcich účinnú látku lambda-cyhalothrin. Veľmi dobrý vedľajší efekt má aj účinná látka pyridaben, ktorá je zaradená medzi akaricídy a slúži na ničenie roztočov a roztočcov v ovocných sadoch.
Koncom minulého storočia sa v Amerike začali testovať prípravky na báze kaolínu. Výsledky z aplikácie v našich podmienkach však v súčasnosti neexistujú.
Predjarný postrek je potrebné realizovať pri všetkých ovocných kultúrach a je potrebné použiť insekticíd proti prezimujúcim škodcom a prípravky na báze medi určené na jarnú dezinfekciu a ochranu voči skorej infekcii hubových ochorení. Aplikáciu je vhodné vykonať na všetkých ovocných kultúrach, vrátane dobrého ovocia.
Je dôležité, aby bol postrek vykonaný precízne a aby bol umytý celý ovocný strom, aby sa postreková látka dostala aj do štrbín kôry, kde zimuje väčšia časť škodcov.
Hnojenie a obrábanie pôdy v ovocnom sade
Pri rodiacich ovocných kultúrach je potrebné pravidelne pristupovať k hnojeniu, či už v podobe priemyselných hnojív, poprípade maštaľného hnoja alebo kompostu. Pri intenzívnych rodiacich sadoch je napríklad pri N potrebné aplikovať 0,4-0,7 kg čistých živín na ár. Štandardný liadok vápenatý obsahuje 15% čistého N. Ak plánujeme aplikovať dávku 0,4 kg čistého dusíka, je potrebné použiť 2,6 kg liadku vápenatého na ár.
Na aplikáciu hnojív je možné použiť aj závlahový systém. Presne stanoviť aplikačnú dávku na rok je možné výpočtom iba na základe agrochemického skúšania pôdy a listovej analýzy. Akonáhle nám to počasie dovolí, je vhodné začať obrábať príkmenný pás plytkým kyprením. Okrem likvidácie burín sa týmto spôsobom zničí aj veľké množstvo prezimujúcich škodcov a, samozrejme, aj chorôb.