ADMIRAL – dokonalá odroda jablone?
Jablká odrody Admiral v posledných rokoch obsadzujú popredné priečky takmer na všetkých degustačných súťažiach. Tento fakt spolu s jej ďalšími vynikajúcimi vlastnosťami spôsobili enormný záujem záhradkárov o túto bezpochyby pozoruhodnú odrodu.
Objavujú sa dokonca názory, že tu máme konečne „dokonalé jablko“. Admiral som začal pestovať na Slovensku medzi prvými amatérskymi záhradkármi a v nasledujúcich riadkoch uvádzam svoj pohľad na túto odrodu, opierajúci sa o takmer osemročné skúsenosti.
Admiral (pôvodné označenie ÚEB 3824/1) je výsledkom šľachtenia v ÚEB AV ČR Střížovice, na právnu ochranu bol prihlásený v decembri 2008.
Rodičovskými odrodami sú Mira a Bohemia. Je to triploidná odroda s deklarovaným bujnejším rastom, sklonom k vyhoľovaniu konárov a fyziologickej pehovitosti plodov. Jeho prednosťou je polygénovo podmienená rezistencia voči chrastavitosti a tiež vysoká odolnosť voči múčnatke. Z mojej skúsenosti môžem potvrdiť vynikajúci zdravotný stav Admiralu.
Plody sú stredne veľké až veľké, plocho guľovité, šupka je hladká, sfarbená tmavočerveno, často takmer na celej ploche plodu. Dužina je výrazne šťavnatá, má pevnú, krehkú a dokonale chrumkavú konzistenciu a vynikajúcu harmonickú chuť. Admiral patrí k chuťovo najkvalitnejším jablkám, s akými som sa za dlhé roky záhradkárskej praxe stretol.
Admiral je možné pestovať prakticky v ľubovoľnom tvare a na rôznych podpníkoch, ja ho mám na M26 a M9 v tvare štvrťkmeňa, resp. voľne rastúceho zákrpku. Na uvedených podpníkoch nie je rast nadmerne bujný, skôr optimálny. Admiral je náročnejší na tvarovanie, v prvých rokoch si preto stromček vyžaduje o niečo väčšiu pozornosť.
S využitím bežných zásad výchovného rezu ale nie je problémom zapestovať kompaktnú korunku s konármi dobre obrastajúcimi plodonosným drevom a eliminovať aj jeho sklon k vyhoľovaniu. Admiral rodí prevažne na „krátkom dreve“, čiastočne aj na stredne dlhom obraste. Stopka plodov je krátka a odroda nemá schopnosť autoregulácie násady – v ružici zostáva bez prebierky viacero plodov.
Vzhľadom na ich krátku stopku by sa tieto pri svojom raste vzájomne vytláčali, preto je prebierka pri Admirale mimoriadne potrebným a žiadúcim úkonom. Z ružice treba ponechať vždy iba jeden, maximálne dva plody. Osobitnou kapitolou je sklon odrody Admiral k fyziologickej pehovitosti plodov. Táto sa prejavuje najmä v prvých rokoch plodnosti, kedy sú plody veľké, neskôr so zvyšovaním úrody ustupuje.
V mojich podmienkach Admiral pehovitosťou plodov netrpí – nikdy som sa s ňou pri tejto odrode nestretol. To je ale skôr výnimka, pretože zo skúseností viacerých záhradkárov môžem vyšší sklon k pehovitosti potvrdiť – zároveň to musíme považovať za najväčší nedostatok tejto odrody. Prevenciou fyziologickej pehovitosti sú opakované postreky vápnikom na list a obmedzenie hnojenia dusíkom.
Zdá sa však, že na niektorých pôdach ani tieto opatrenia vždy nepomáhajú a pestovanie Admiralu tam nebude možné. Preto prípadným záujemcom o túto odrodu radím najprv vyskúšať, ako sa bude v ich podmienkach Admiralu dariť – skôr než si vysadia viac stromov tejto odrody.
Naopak – ak máme vyratúvať prednosti Admiralu, tak okrem vynikajúcej chuti, vysokej kvality dužiny z hľadiska jej konzistencie a šťavnatosti a atraktívneho vzhľadu plodov sa dostávame k hlavnému tromfu tejto odrody. Tým je jeho priam neuveriteľná dĺžka skladovateľnosti (tzv. ‚shelf-life‘).
Šľachtitelia ju udávajú do apríla až mája, z mojej skúsenosti vyplýva skladovateľnosť v bežnej pivnici až do júna. Čo je ale podstatné – nejde len o to, že plody Admiralu do júna v pivnici pretrvajú – ony tam pretrvajú vo vynikajúcej kvalite, len s minimálnym dopadom na šťavnatosť, tuhosť dužiny a celkovú chuť. Z hľadiska ‚shelf-life‘ je Admiral jablkom z inej planéty.
Nepoznám odrodu, ktorá by ho v dĺžke skladovania pri zachovaní vysokej kvality prekonala (čiastočne mu môže konkurovať iba Idared a v niektorých rokoch Braeburn). Veľkou prednosťou Admiralu je navyše fakt, že je konzumovateľný a chuťovo skvelý ihneď po obratí zo stromu, čo býva v mojich podmienkach koncom septembra. Takže tzv. ‚konzumné okno‘ tejto odrody predstavuje neuveriteľných 8 až 9 mesiacov. Admiral taktiež netrpí skládkovými chorobami.
Záverom možno povedať, že odroda Admiral patrí k najvydarenejším produktom českého šľachtenia jabloní a je viac než dôstojným pokračovateľom dnes už legiend, ako je Rubín, Topaz či Rubinola. Ak máme odpovedať na otázku z nadpisu tohto článku, tak Admiral určite dokonalou odrodou nie je. Taká napokon ani neexistuje a sotva niekedy existovať bude. Najväčším mínusom Admiralu je vyšší sklon k fyziologickej pehovitosti plodov.
Ďalšie menšie nedostatky (bujnejší rast, sklon k vyhoľovaniu, ťažšia tvarovateľnosť, absencia autoregulácie násady) sa dajú plne eliminovať vhodnými agrotechnickými postupmi. Veľkou prednosťou Admiralu je odolnosť voči chorobám, dobrá rodivosť bez alternácie a špičková kvalita pomerne atraktívnych plodov.
Výsledky degustácií z posledných rokov hovoria jasnou rečou. Najväčším bonusom tejto odrody je mimoriadne dlhá skladovateľnosť plodov aj v bežných podmienkach, pri dlhodobom zachovaní ich vysokej kvality.
Admiral je bezpochyby odrodou jablone, ktorá si zaslúži pozornosť (nielen) amatérskych záhradkárov.