Oranžové škvrny na listoch sliviek
Ing. Eva Šidová, PhD.,
poradkyňa v ovocinárstve
—
Na listoch sliviek sa objavujú oranžové škvrny a listy predčasne opadávajú. Príznaky sú podobné ako pri hrdzi hruškovej. Neviem, či ide o škodcu alebo chorobu. Aké ochranné opatrenie mi odporúčate?
Ide o červenú škvrnitosť listov, hubové ochorenie sliviek, ktoré spôsobuje huba Polystigma rubrum. Je rozšírená na listoch sliviek a výnimočne aj na trnkách. Prejavuje sa tak, že na listoch vznikajú na začiatku žltozelené, neskôr tehlovočervené ohraničené škvrny, ktoré v závere vegetácie tmavnú. Silne poškodené listy sa deformujú a predčasne opadávajú.
Choroba prezimuje na spadnutom listí. Šíri sa hlavne za teplého a vlhkejšieho počasia. Stupeň citlivosti listov pri odrodách sliviek je primárne podmienený biologickými charakteristikami odrody. Pomerne odolné sú odrody Stanley, California, Blue, Čačanská rodná, Ruth Gerstetter. Náchylné sú Hall, Delikya, Čačanská lepotica, Julská, Čačanská najbolja, Anna Späth, Imperial, Ringlota zelená.
Veľmi citlivé sú Požegača, Vlaška, Bystrická a Wangenheimova. Ochrana je predovšetkým prevencia, hlavne pokiaľ ide o likvidáciu lístia a následne dezinfekciu pôdy pod slivkou (dusíkaté vápno). Vhodné je ošetrenie slivkovín pred kvitnutím a hneď po odkvitnutí organickými fungicídmi.