Základné pravidlá rezu figovníka
Ing. Oleg Paulen, PhD.
z SPU v Nitre
—
Kúpil som si do záhrady figu. Chcel by som sa opýtať na základné pravidlá rezu, v akom období a akým systémom sa rez vykonáva.
Figovník (Ficus carica) rastie v krajinách s teplejším podnebím ako strom, v našich podmienkach, kde občas dochádza k zmrznutiu nadzemnej časti v zimnom období rastie ako bujný ker.
U nás pestované odrody tvoria partenokarpické plody (bez opelenia), ktoré sa počas rastu letorastov zakladajú po 1, niekedy po 2 pri báze stopiek listov. V našich podmienkach však väčšinou plody, ktoré sa vyvíjajú na letorastoch, nestihnú dozrieť a v zime zmrznú.
Výnimkou sú ostatné ročníky s teplejšími letami, kedy môže časť plodov dozrieť a tiež skoršie dozrievajúce odrody (spravidla so žltými plodmi v období zrelosti). Plody na hornej časti letorastu, ktoré sa do konca vegetácie nezačali vyvíjať a zostali veľké ako hrášok, počas miernejšej zimy prezimujú a na jar po vypučaní sa rýchlo zväčšujú, aby dozreli v druhej polovici leta.
Tento cyklus naznačuje vhodný prístup k rezu. Pri formovaní kra v mladom veku založíme potrebný počet konárov (6-10). V prvom roku budovania výhonky môžeme mierne skrátiť, aby sme podporili ich rozkonárenie, v ďalšom období výhonky neskracujeme, aby sme sa nepripravili o istú úrodu zo základov plodíkov v hornej často výhonkov.
Skracujeme len v prípade namrznutia, keď počkáme do času, kým rastlina nezačne pučať a namrznutú časť odstránime rezom nad zdravým púčikom. Ďalej pri skorom jarnom reze odstraňujeme prebytočné výhonky, aby koruna bola dostatočne svetlá a základné výhonky vyrastajúce z koreňovej časti rastliny.
Prebytočné letorasty je možné aj vylámať v prvej polovici jari, aby zbytočne nazahustili ker. Rastlina spravidla mohutne rastie a ak niekoľko zím nezmrzne, dosiahne výšku, pri ktorej je pomerne ťažko oberať plody bez použitia rebríka, V takom prípade je vhodné začať s obmedzovaním výškového rastu.
Využívame pri tom rez na prevod na nižšie rozkonárenia na osi kostrových konárov, prípadne každoročne z rozkonárení na vrchole konárov odstraňujeme 1 až 3 najsilnejšie výhonky. Ak dôjde k zmrznutiu celého kra, rastlina zabezpečí regeneráciu tvorbou veľkého množstva základných výhonkov z koreňovej časti.
Časť z nich treba počas vegetácie vylámať, inak by ker bol príliš prehustený, čo by neprospelo dobrému vyzretiu dreva. Následne opäť zapestujeme potrebný počet konárov bez zbytočného skracovania.